Hiç Bitmeyen Hobi İğne Oyaları

Yazar: 21:56:00 , ,


İğne oyası modelleri ile tülbentlere ve namaz örtülerine güzellik katmak mümkün. El becerisi sanatı kullanılarak hazırlanan modeller, bayanların hayal güçleri ve tecrübelerini birleştirerek yaptıkları çalışmalardan meydana gelir. Emek verilerek yapılan işler, hem güzel bir gelir sağlamaya hem de eğlenceli vakit geçirmeye fayda sağlar.
İğne oyaları, farklı düşünceler ile tasarlandığı zaman ortaya çok farklı detaylar çıkabiliyor. Bunlar halk tarafından bilinen veya tamamen özgün olan örnekler olabilir. Günlük yaşamımızda en çok kullanılan havlu kenarları için de iğne oyası ile teknikler hazırlanmaktadır. Havluların kenarları için yapılan oya modelleri, havluların üzerinde bulunan desenlere benzemelidir. Bu sayede çok daha uyumlu tasarımlar yapılmış olacaktır. Havlu kenarlarını süslemek, oldukça keyifli bir el işidir. Kenarlar için kullanılacak olan örnekler hem hareketli hem de renkli olarak belirlendiği zaman, çok daha zevkli bir iş haline gelir. Örgü seven bayanların en ideal seçimleri, şık ve renkli el işlerinden oluşmaktadır.
İğne Oyaları

Anlatımlı iğne oyaları, her bayanın öğrenebileceği anlatımlı teknikler ile bayanlara sunulmaktadır. En zor el işi örneklerinden olan iğne oyalı motifler, uzun zaman boyunca ağırlığını kaybetmeden günümüze kadar gelebilmiş olan değerlerimizden bir tanesidir. Oya motifleri içerisinde bulunan ve en zahmetli iş olan iğne oyalı tasarımlar, yazma ve namaz örtüsü kenarları için de hazırlanmaktadır. İğne oyasından limon çekirdeği, iğne oyasından pervane çiçeği, iğne oyasından zil tekniği, iğne oyasından avuç içi örneği, iğne oyasından orkide tekniği, iğne oyasından gelincik ve çiçek teknikleri, iğne oyasından nişan sepeti modeli, iğne oyasından kiraz modeli, iğne oyasından saçaklı yelpaze örneği ve iğne oyasından oryantal çiçek motifi yapılışı gibi birçok model hazırlanmaktadır. Yapılan modellerden bazıları zor, bazıları da kolay teknikler ile hazırlanmaktadır. Bunun için oya modelleri, oya modeli yapmak isteyen bayanlar için bir rehber olacaktır. Bunlar dışında oya motifleri bir de tespih, kolye, bileklik ve yüzün gibi aksesuarların yapımında da kullanılmaktadır. Kenar oyaları gibi hazırlanan bu parçaların boyları daha büyük çaplı ayarlanabilir. Vazgeçilmez modelleri herkes deneyebilir.


Bu Yazıları da Okuyabilirsiniz

1 yorum